Tequila är en spritsort på uppgång och klassiska tequiladrinken Paloma är hetare än någonsin. Här har vi samlat tre läskande goda varianter på Paloma – perfekt till sommarens skålar.
Paloma har länge varit en av de mest populära drinkarna i Mexiko – och trenden har nu blivit global. Spritbasen är tequila, och smaksättningen blodgrapefrukt, lime och salt. Syrligt, salt och supergott!
Som alltid när en cocktail blir trendig börjar det snart dyka upp varianter, och detta är inget undantag. Varför inte blanda en Paloma efter eget tycke? Här har vi tagit fram tre olika recept, varav en är med den klassiska smaken och två är nya tappningar.
Här kan du se ett klassiskt recept på drinken Paloma, med uppfriskande smak av grapefrukt och lime, samt den karaktäristiska smaken av högklassig tequila från Jose Cuervo. Salta glaskanten för en tjusig detalj och smaktwist!
Varför inte ge den syrliga drinken en söt och somrig sida med hjälp av mogna jordgubbar? Här har vi använt Koskenkorvas jordgubbslikör som smaksättare, och denna Strawberry Paloma blir en suverän midsommardrink.
Du kan också ge din Paloma en mer tropisk karaktär med exempelvis passionsfrukt. Med Koskenkorva Passionfruit har vi här blandat en Paloma Passionsfruit, som förutom grapefrukt och passionsfrukt även får en hint av fläder.
Finland
174 kr
Basen i Passionfruit Paloma är den mycket fruktiga och söta likören Koskenkorva Passionfruit som har tydlig smak av passionsfrukt och toner av fläder.
Mexiko
235 kr
Jose Cuervo Especial Reposado har en kryddig smak med fatkaraktär, inslag av farinsocker, halm och apelsinskal. Det är en mixed Tequila och görs på merparten av blå agave. Reposado är en åldersbetäckning som anger att tequilan lagrats minst två månader på ekfat. Jose Cuervos Especial Reposado är lagrad fyra månader på bourbon fat, vilket ger en mjuk och elegant tequila.
Finland
169 kr
Koskenkorva Strawberry är en fräsch och söt likör med fylliga smaker av jordgubb. Perfekt att avnjuta kyld eller som bas i cocktails som en Strawberry Paloma.
Mexiko
465 kr
Jose Cuervo 1800 Reposado har en doft av agave, rostad ek, lätt citrus, apelsinskal, mjuk vanilj och nybakat bröd. Tequilan har en lätt sötma och en smörig smak av mjuk ek och behagliga agavetoner. Eftersmaken har en avrundad med silkesmjuk ton.
05.05.2026
Koskenkorva har en lång historia som började på 1930-talet och har sedan dess nått stora framgångar med sitt breda sortiment.
Läs mer