Vegetariska tilltugg till prosecco.

Friterad zucchini med 3 sorters såser: vitlöksdipp, srirachadipp och tryffelmajjo. Prova även receptet på brynt, vispat smör på bröd eller kex.

Friterad zucchini med 3 sorters dippsåser

4

2 h 45 min

Har du testat att bryna smör, låta det kallna och sedan vispa upp det riktigt fluffigt? Om inte så har du något makalöst gott framför dig. Det brynta smöret har en underbar kolaton, samtidigt som det har en fin sälta. Och detta mina vänner, det blir magi att ha på en bit gott bröd eller ett kex. Perfekt att servera till ett glas bubbel! Fler vegetariska tilltugg till prosecco - det italienska mousserande vinet! Panera zucchini i både ägg, pankoströbröd och parmesan. Fritera den därefter lätt. Himla gott att dippa i olika sorters såser.

Här får du 3 recept på dippsåser och alla kan med fördel göras dagen innan eller i alla fall ett par timmar i förväg.

Prosecco att servera till vegetariska tilltugg:

Recept: Linnéa Seidel

crostini med parmaskinka Crostini med karamelliserade päron och parmaskinka.

Servera crostini med karamelliserade päron och parmaskinka på nästa tapaskväll tillsammans med ett glas bubbel. Både gott och enkelt. 

Läs mer
Drinktilltugg med västerbottensost till CavaDrinktilltugg med Västerbottensost till Cava.

Bjud på klassiska munsbitar med Västerbottensost och en lyckad kväll har fått sin början!

Läs mer
ProseccoProsecco har blivit vinvärldens Coca Cola.

Prosecco är ett mousserande vin från nordöstra Italien som verkligen tagit världen med storm. Läs om hur Prosecco tillverkas och få tips på god Prosecco.

Läs mer
Smördegssnittar med löjromLyxiga smördegssnittar och salamikorgar till fördrinken.

Linnéa bjuder på eleganta snittar till alla festliga tillfällen!

Läs mer