CHILL OUT har funnits i Sverige i över 20 år - år under vilka det har hänt mycket på den svenska vinmarknaden. Nu får deras vinflaskor av återvunnen plast ny design som mer än någonsin talar till hantverk och ursprung.
CHILL OUT:s vinboxar har redan fått ny design, och nu är det dags för vinerna på återvunnen PET-flaska att visa upp sig i ny kostym på Systembolagets hyllor. De nya etiketterna har tydliga hänvisningar till ursprunget, smaken och stilen på vinerna.
CHILL OUT:s nya utseende förmedlar en varm och inbjudande känsla med tydlig koppling till vinhantverket.
- Förpackningarna inspirerar med mattips och smakikoner för att informera om både vininnehåll och passande maträtter därtill, allt för att underlätta konsumentens val samt för att kittla ett vinintresse för såväl ursprungsregionen, vinet och matmatchningar, berättar Anna Bastin Löwgren, Brand Owner CHILL OUT.
CHILL OUT:s nya PET-flaskor hittar du på Systembolagets hyllor. Alla dessa viner har även fått guldmedalj i den prestigefulla internationella tävlingen Gilbert&Gaillard, något som vittnar om enastående kvalitet och prisvärdhet.
Ekologisk fairtradecertitfierat Malbec från Mendoza, Argentina.
Ekologisk fairtradecertifierad Shiraz och Cabernet Sauvignon-blend från Mendoza, Argentina.
Fairtradecertifierad Chardonnay från Western Cape, Sydafrika.
Shiraz från Kalifornien, USA.
Cabernet Sauvignon och Petit Verdot-blend från Western Cape, Sydarika.
USA
79 kr
CHILL OUT Shiraz California har en stor, varm och fruktig doft med inslag av blåbär och körsbär. Fyllig och relativt mjuk smak med koncentrerad frukt där man finner inslag av körsbär, blåbär, björnbär och ek.
Sydafrika
79 kr
CHILL OUT Chardonnay South Africa har fruktig doft med inslag av päron, persika, fat och smörkola.Fruktig smak med inslag av persika, fat päron, tropisk frukt, citrus. Vinet har en lätt fet textur.
Argentina
85 kr
CHILL OUT Malbec Organic Fairtrade Argentina har en doft med inslag av solmogna mörka plommon, viol samt kryddor. Smaken är medelfyllig och fruktig med inslag av mörka frukter och lakrits.
Sydafrika
96 kr
CHILL OUT Cabernet Sauvignon Petit Verdot South Africa har en doft med karaktär av svarta vinbär, blå plommon, kryddor, mörk choklad och fat. Smaken är mjuk och fruktig med trevliga toner av svarta vinbär, plommon, tobak, viol, kakao och fat.
Argentina
89 kr
CHILL OUT Shiraz Cabernet Sauvignon Fairtrade Organic har en trevlig och fruktig doft med inslag av mörka frukter, kryddor, choklad, vanilj och mörka plommon. Smaken medelfyllig med angenäma toner av mörka frukter, blå plommon, kryddor, vanilj och charkuterier.
Vinerna passar utmärkt till mat, och här har vi skapat enkla men spännande tilltugg till fredagsmiddagen hemma:
Ugnsbakad brietårta med läckra tillbehör som förhöjer smakerna - kan det bli bättre?
Den här italienska dippsåsen har en lång historia och ska traditionellt ätas på samma sätt som en fondue.
Tilltugg ska både vara goda och enkla att göra (så att man kan göra många olika). Här är ett praktexempel på trevligt tilltugg: Lufttorkad skinka med hasselnötter.
Dippsåser och röror är bland det bästa som finnt tycker vi! Här är en läcker och lättlagad dipp med aubergine och smak av miso.
Espacio Syrah kommer från soliga Argentina och säljs i klimatsmart PET-flaska, vilket ligger helt rätt i tiden.
Läs merHur kan man bli en klimatsmart konsument när det kommer till dryck? Vi ger några tips som hjälper dig att välja rätt!
Läs merNu lanseras Expedition Carmenère som utforskar världens populäraste regioner, ett fruktigt rött vin som presenteras i en klimatsmart PET-flaska.
Läs merAtt vinet är ekologiskt är förstås viktigt, men visste du att en bag-in-box har 90 % lägre klimatavtryck än glasflaskor? Tänk lätt och återvinningsbart.
Läs mer