Ankbröst med mozzarellagratinerad zucchini och kantarelltapenade.

Man behöver inte ta på sig spenderbyxorna och ge sig ut på stjärnbeströdda lyxkrogar för att få en stor smakupplevelse. Här en gourmétmiddag för liten peng.

Ankbröst med mozzarellagratinerad zucchini och kantarelltappenade

Man behöver inte ta på sig spenderbyxorna och ge sig ut på stjärnbeströdda lyxkrogar för att få en stor smakupplevelse. Här ett recept på ankbröst som gör att du kan få en gourmétmiddag för liten peng.

Vin till ankbröst

Recept: Elisabeth Johansson

Anka med portvinssås.Stekt ankbröst med rotfruktsrösti och portvinssås.

Här har Linnéa satt ihop en rätt med anka och rotfruktsrösti som ackompanjeras av en underbar portvinssås. Servera med en varm kålsallad och ett glas rött vin.

Läs mer
Baconlindat ankbröst med CHILL OUT Shiraz.Baconlindat ankbröst med sötpotatispuré och grönkålschips.

Anka är underskattat! Här har Linnéa lagat en underbar rätt som kan bli en ny favorit där hemma. Linda filéerna med bacon och servera med en krämig puré och krispig grönkål. Servera med ett glas Shiraz.

Läs mer
Kökskniv och hackade rotfrukterAtt tänka på när du väljer kökskniv.

Vilka köksknivar bör du välja och hur gör du för att de ska hålla länge? Läs expertens tips.

Läs mer
Villa Wolf pinot noir.Elegant tysk pinot noir på hel- och halvflaska.

Välrenommerade Dr. Ernst Loosen köpte 1996 vinegendomen Villa Wolf i tyska Pfalz, en egendom med anor ända från 1600-talet. Tanken var att göra rieslingviner av högsta kvalitet, men även pinot noir-druvan har visat sig från sin bästa sida på egendomen.

Läs mer