Smörrebröd med gubbröra.
Gubbröran har en given plats på julbordet och här serveras den färdig att äta på en skiva kavring, dekorerad med färsk dill. Perfekt att servera med ett glas gott vitt vin!
Gubbröra är en riktig klassiker som har sin givna plats till jul. Huruvida det ska vara potatis i eller inte är ofta ett omdiskuterat ämne. Jag tycker man får göra precis som man vill.
Serveras gubbröran som ett matigt inslag - då är det perfekt att skiva i lite kall potatis. Men är det en del av en buffé eller som förrätt, då klara man sig utan den. Så tycker iallafall jag. Du får göra exakt som du vill.
Smörrebröd med gubbröra:
Ingredienser
4 ägg
125 g ansjovisfiléer
1 stjälk salladslök eller 1 liten rödlök
1/2 dl fullfet crème fraîche
2 msk majonnäs
3 msk finhackad dill
3 msk finhackad gräslök
salt
danskt rågbröd eller kavring
Gör så här
Hårdkoka äggen. Låt svalna helt. Skala och skär i bitar.
Spara 1 msk av spadet från ansjovisen och spara några filéer till dekoration. Finhacka resten och blanda i äggen tillsammans med créme fraîche, majonnäs, dill och gräslök.
Ha i lagen från ansjovisen. Smaka ev av med lite salt. Blanda väl och låt gärna stå i kylen över natten.
Fördela röran över skivor av danskt rågbröd eller kavring. Dekorera med färsk dill och ansjovisfiléer.
Vintips till gubbröran:
CHILL OUT Chardonnay Australia
214,00 kr
Denna australienska chardonnay har en trevlig balans mellan fruktiga toner och kryddighet från eklagringen. Vinet umgås på bästa sätt med både stekt och grillad fisk samt ljust kött.
Gustave Lorentz Riesling Réserve, 1500ml
218,00 kr
Gustave Lorentz Riesling Réserve passar bland annat till grillade och vegetariska rätter. Rieslingvinet har en ungdomlig druvig doft av honung, kryddor, gröna äpplen och lime. Torr frisk smak med inslag av honung, kryddor, gröna äpplen och citrus.
Recept: Av: Linnéa Seidel