Sigurd Wongraven – en av Norges mest hyllade vinproducenter.
Sigurd Wongraven är frontfigur i det norska black metal-bandet Satyricon men även känd som hyllad vinproducent. Hans vin Wongraven finns nu även i Sverige.
Läs mer »Den 12 mars avslutar vinmakaren och black metal-sångaren Sigurd Wongraven sin Sverige-turné med ett firande i Stockholm. God mat och dryck utlovas, liksom en riktigt rolig kväll!
Sigurd Wongraven, sångare och låtskrivare i Black Metal-bandet Satyricon, har under de senaste 10 åren även byggt upp ett av Norges mest framgångsrika vinvarumärken – Wongraven Wines.
Sigurds viner är inte som andra "kändisviner". Wongraven har en djup kunskap om vin och kan arbeta på en mer jämlik nivå med sina vinmakarpartners. Sigurd Wongraven gör alla sina vinblandningar själv. Han drivs inte av vad han tror att marknaden vill ha, utan blandningarna speglar hans personliga smak som vinälskare.
Nu har han varit på en liten turné i Sverige med sina fina viner och avslutar turen i huvudstaden. På restaurang IMA på TAK i centrala Stockholm firar vi därför med en kväll full av god mat och läckra viner! Konceptet är mingelmiddag, och det kommer att finnas sex olika snacks och fem olika viner att prova.
• NÄR? Onsdagen den 12 mars kl 18-20.
• VAR? Restaurang IMA på TAK, Brunkebergstorg 2-4.
• HUR? Boka genom att mejla info@tak.se.
• PRIS? 850 kr/pers inklusive dryck. Betalas på plats.
Mushroom parfait, Japanese milkbread, pickled maitake.
Oysters, Sudachi ponzu, pickled cucumber.
Tak toast Skagen, vendace roe, horseradish.
Beef tartare, chicken emulsion, pickled shallots.
Fried onigiri, shíitake duxelles, black bean emulsion, black truffle.
Shrimp gunkan, salted cucumber, yuzu kosho.
429,00 kr
Champagne är ett bubbel som passar till mycket i matväg och Wongravens champagne är verkligen inget undantag! Fisk, skaldjur och kaviar förstås, men denna smakrika Blanc de Noir passar även till rätter med till exempel kyckling, svamp eller anka. Den passar faktiskt till det mesta!
159,00 kr
Wongraven Morgenstern Riesling har en stor doft med inslag av citrus, örter och stenfrukter. Vinet är torrt och har en mycket frisk och slank smak med inslag av citrus och örter med en tydlig mineralitet, samt en lång eftersmak.
859,00 kr
Denna exklusiva Morgenstern Black Label är en blandning av olika mycket högt klassificerade vingårdar i Pfalz. Vinet har en intensiv doft med inslag av honungsmelon, persika, aprikos och en fläkt av fänkål. Smaken är torr, frisk och intensiv med toner av stenfrukter, äpple, grapefrukt samt en elegant stråk av blommor.
699,00 kr
Wongraven Barolo Monvigliero har en stor, utvecklad, aromatisk och mycket fruktig doft. Smaken är fyllig med en frisk, balanserad syra och strama, fina tanniner. Vinet har inslag av lakritsrot, mörka körsbär, örter och mineral samt en lång och komplex eftersmak. Vinet kommer från vingården med samma namn och Monvigliero är en av de nordligast belägna vingårdarna i Barolo.
Vi provar även Wongraven Alleanza Lange Rosso, nr 74114, 750 ml, 129 kr.
Sigurd Wongraven är frontfigur i det norska black metal-bandet Satyricon men även känd som hyllad vinproducent. Hans vin Wongraven finns nu även i Sverige.
Läs mer »Riesling är definitivt en av de mest ädla druvorna. Här tipsar vi om det bästa vinet av riesling på Systembolaget och berättar med om riesling som vin och druva.
Läs mer »Välkommen till lilla Champagneskolan! Vår sommelier Mats berättar om druvorna, distriktet och skillnaden mellan olika sorters champagne. Lär dig hur du provar champagne och kombinerar med mat.
Läs mer »Den italienska druvan nebbiolo är Piemontes galjonsfigur och står bakom fina viner som Barolo och Barbaresco. Här berättar vi mer om den populära druvan.
Läs mer »Sigurd Wongraven, sångare och låtskrivare i Black Metal-bandet Satyricon, har under de senaste 10 åren även byggt upp ett av Norges mest framgångsrika vinvarumärken.
Läs mer »