folk o folk
​
​
Folk o folk

  • Om oss

  • Kontakta oss

  • Press

  • Restaurangkunder

  • Så här handlar du

  • Allmänna villkor

  • Personuppgiftspolicy

  • Tävlingsvillkor

VinSpritFyndProvningar

Snaps till kräftor.

I augusti är det dags för årets kräftpremiär vilket är ett tydligt sensommartecken. Till kräftorna finns det få drycker som passar så bra som akvavit smaksatt med dill och här får du tips på tre snapsar till kräftorna.

Kräftskiva med snaps och kräftor

Enligt traditionen infaller kräftpremiären 7 augusti efter att ett förbud mot kräftfiske under sommaren infördes i slutet av 1800-talet. Trots att reglerna upphörde för 30 år sedan ska kräftor tveklöst avnjutas i augusti och helst tillsammans med akvavit. Men vilken snaps lämpar sig allra bäst till kräftorna?

En perfekt matchning till kräftorna är akvavit smaksatt med örten dill som även är obligatorisk i kräftkoket. Akvavit med tydliga och friska dilltoner är en oslagbar kombination till kräftorna då den höjer smakupplevelsen till nya nivåer. Det är dock viktigt att inte servera dillakvavit för kall då smakerna försvinner om den läggs i frysen. Den perfekta serveringen sker vid rumstemperatur eller endast lätt kyld.

Här är tips på tre snapsar som tar kräftskivan och alla dess härliga smaker till nya höjder.

Snaps till kräftor:

O.P. Anderson Dill
O.P. Anderson Dill
Kryddat brännvin,

Sverige

229 kr

O.P. Anderson Dill Aquavit tillverkas på ekologiska råvaror med dillfrö och citronskal samt en del av den klassiska O.P. Anderson-kryddningen. Krondillen i kräftlagen och dillfröna i akvaviten ger en supergod smakmatch och citrustonerna i O.P. Anderson Dill höjer upplevelsen ännu ett snäpp.

Till Systembolaget
Aalborg Dild Akvavit
Aalborg Dild Akvavit
Kryddat brännvin,

Norge

290 kr

Aalborg Dild är ett destillat på färsk grön dill och citronskal som passar alla sorters skaldjur tack vare sin friska ton av dill och citrus.

Till Systembolaget

Kräftskiva
Kräftskiva med O.P. Anderson

Dags för kräftskiva.

Kräftskiva

Äntligen kräftsäsong! Här hittar du sånghäfte, recept och tips på dukning, dekoration och drinkar till årets mest färgglada fest!

Läs mer
Kräft- och fetaostpaj

Smakrik kräft- och fetaostpaj till kräftskivan.

ReceptSkaldjurOstKräftskiverecept

Jag är i vanliga fall inte så förtjust i räkor eller kräftor i paj, men den här är verkligen supersmarrig! Och väldigt enkel. Kan det liksom bli bättre än så?

Läs mer
Häfte med snapsvisor och femkamp till kräftskivan

Snapsvisor till kräftskivan.

Kräftskiva

Äntligen dags för kräftkalas! Och ingen kräftskiva är ju komplett utan ett gäng härliga snapsvisor. Här hittar du ett sånghäfte samt en kul femkamp färdig att ladda ner och skriva ut.

Läs mer
Kräftlag

Kräftlag.

ReceptSkaldjurKräftskiverecept

Gör din egen kräftlag till årets kräftskiva med toner av dill, akvavit och porter.

Läs mer
Aalborg fabrik med logga

Aalborg Akvavit


Över 160 års erfarenet av att tillverka brännvin.

Läs mer
O.P. Anderson Original med glas

O.P. Anderson Distillery


Här produceras svenska snapsklassiker som Gammal Norrlands Akvavit, Bäska Droppar och, inte minst, flaggskeppet O.P. Anderson.

Läs mer