Lamm, lax, sill och ägg – vilket vin passar till påskmaten? Rätt svar: Det du tycker om! Här är några av våra favoriter som passar till många av påskrätterna.
Öl och snaps är kanske det mer traditionella dryckesvalet till påskbordet, men alla uppskattar inte ölens beska eller snapsens alkoholhetta. Då är kanske vin ett mer lockande val (om du inte vill hålla dig till påskmusten).
Det kan vara svårt att hitta ett vin som passar ALLA rätter på ett traditionellt påskbord. Till sill och lax skulle ett vitt vin vara det självklara valet, men till köttbullar och lamm är det de röda vinerna som lockar. Kanske kan du ta ett halv glas vitt till de kalla fiskrätterna, och ett halv glas rött till det varma köttet?
Vi har några favoriter som vi gärna serverar till vindrickande påskfirare, både röda och vita. Här tipsar vi om tre av dessa!
Kanske serveras bakad laxsida med citron och öret? Eller skagenröra, rökta räkor eller till och med smörgåstårta? Då passar detta härliga Bourgognevin från Laroche alldeles utmärkt. Laroche Bourgogne Réserve har en fruktig och nyansrik doft med inslag av fat, persika och örter. Smaken är fruktig, och frisk med toner av fat, gröna äpplen, ananas, kryddor och citron.
Ska ni grilla i påsksolen (som vi får hoppas på!)? Kanske grilla lamm eller kyckling och servera med rostad potati och hemslagen bea? Då kan vi tipsa om ett glas grenache från Australien! The Black Chook Grenache är i glaset ett charmigt, kryddigt och välbalanserat vin med snygg fräschör och toner av skogshallon, jordgubbar, lakrits och timjan.
En bag-in-box är utmärkt om ni är många - men också när man inte vill göra slut på en hel flaska. Ta så mycket du vill, kanske bara för att ha något att skåla i till lammet eller köttbullarna. Serveras ost efter maten? Då kan denna malbec från Argentina bli en trevlig kompanjon. I Paz Malbec är tanninerna är mogna med mjuk struktur. Vinet har en bra smaklängd och nyansrikedom med inslag av mörka bär, katrinplommon, mörk choklad och kaffe.
Glad påsk!
19.03.2026
Dags att planera påskbuffén? Här listar vi påskmaten dina gäster kommer att förvänta sig – från sill till ägghalvor och lamm.
Läs merVår dryckesexpert Mats ger dig tips på hur du väljer dryck, som snaps och vin, till påskmaten samtidigt som du får flera dryckestips till de olika rätterna.
Läs merSom vid så många svenska högtider är det stort fokus på kött och fisk på matbordet. Men nu i påsk vill vi uppmuntra till mer vegetarisk mat och har här samlat några riktigt goda vegetariska recept att variera med.
Läs merAmanda Colldén, grundaren av festligt.com som också driver poddarna "En jävla fest" och "Heder och festmoral", brinner för festligheter och har skapat ett fantastiskt häfte med både moderna snapsvisor och roliga lekar till påskfirandet.
Läs mer