Bjud på klassiska munsbitar med Västerbottensost och en lyckad kväll har fått sin början!
Servera tillsammans med ett glas Cava.
Sätt ugnen på 200 grader. Fyll tarteletterna med den rivna osten.
Blanda mjölk och ägg till en stanning. Fyll i tarteletterna med hjälp av en sked.
Grädda 15-20 minuter eller tills de blivit gyllenbruna.
Servera med en klick crème fraiche, löjrom och hackad rödlök.
Smält smör. Tillsätt vetemjöl och späd med mjölk, koka i 3 minuter.
Tillsätt 1 tsk flytande honung.
Häll i skaldjursfonden och cognacen.
Smaka av.
Blanda i osten.
Fyll formarna med stuvningen och värm i ugn 10-15 minuter före servering.
Dekorera med färsk dill.
Spanien
94 kr
Doften i Jaume Serra Tulip Bouquet Cava Rosé är medelstor med inslag av röda bär, solmogna hallon, granatäpple, blommor och en fläkt av rostat bröd. Smaken är fruktig med inslag av röda bär, bakade jordgubbar och granatäpple.
De spanska mousserande vinerna Cava är populära över hela världen. Dryckesexperten Mats berättar om hur Cavan kom till, hur den tillverkas och vilka druvor som används. Du får också tips på god Cava i olika prisklasser som finns på Systembolaget.
Läs merVad passar väl bättre till spansk cava än småplock från Spanien? Här får du fem enkla tapasrecept och tips på cava som passar till.
Läs merJaume Serra Tulip Bouquet Cava Rosé är ett mousserande rosévin i en vacker flaska som blir till en tulpanbukett när du vänder upp och ned på den.
Läs merDet är ingen slump att Barcelona år efter år är ett av svenskarnas favoritresmål. Kataloniens pärla vid medelhavet har något som passar alla både, storstadspuls, härliga stränder och en rik mat och dryckeskultur.
Läs mer