André Clouet Brut Rosé
Country flag for Frankrike

Frankrike

Champagne

André Clouet Brut Rosé

Systembolagets nr. 77253

En elegant mousserande rosé med smak av jordgubbar, hallon och en frisk syra. Utmärkt som aperitif eller till lättare rätter.
Produkttyp:Mousserande vin
Sortiment:Systembolaget ordinarie sortiment
Alkoholhalt:12 %
Sockerhalt:5 g/l
Systembolagets nr:77253
Volym:0,75 l
Varumärke:André Clouet
Region:Champagne
Druva:Pinot Noir
Lagringspotential:
Champagnen är perfekt att drickas direkt efter köp, men den kan också lagras i upp 10 år för lite mer utvecklad komplexitet.
Förslutning:Naturkork

5 plus

"Mitt lyxigaste picknickvin, ultrafriskt och knastertorrt med rödbärig palett. Smultron och jordgubbar samsas med citronzest och mjölkchoklad. Rosa bubbel är festligt och passar det mesta i matväg. Denna producent matchar pris med kvalitet."

Ulrika Karlsson, Aftonbladet, Juni 2025

5/5

"Det här blekrosa vinet hör till de absolut mest prisvärda, och godaste, roséchampagnerna i bolagets fasta sortiment. Är gjort på pinot noir druvan och bjuder på en mycket delikat smak med stråk av röd citrus, röda vinbär, jordgubbar, blodapelsin, svag brödighet och mineral. Njut som aperitif eller till lite blandade delikatesser, fisk eller kyckling."

Sune Liljevall, Smålandsposten, juni 2025

FYND!

"Fin fräschör och fruktighet, stråk av syrliga hallon, bröd och liten mineralitet. Distinkt med balans."

Andreas Grube och Gunilla Hultgren, Allt om Mat, okt 2025

André Clouet

Jean-François Clouet är en av de mest karismatiska vinpersonerna i Champagne. Han är hängiven pinot noir, som är hembyns viktigaste druvsort, och han talar passionerat om den som den viktigaste och mest historiska druvsorten i Champagne.

Läs mer
André Clouet Champagne Grand Reserve.