3 tips: Smakrika rödviner till påsklammet.

Lamm är ett vanligt inslag på påskbordet, och till det serverar vi gärna ett fylligt, härligt rödvin. Här tipsar vi om tre viner som matchar påskbordets huvudattraktion.

Lammlägg till påsk.

Till påskens sill, lax och ägg kanske ölen och snapsen är de vanligaste följeslagarna, men det finns många delar av påskbordet du absolut kan dricka vin till. Här kan du läsa mer om dryck till påskmat.

Men när det kommer till huvudrätten, det omsorgsfullt lagade påsklammet, vill vi verkligen slå ett slag för ett smakrikt rödvin. Ett vin som på bästa sätt möter och plockar upp smakerna från både köttet, kryddorna, sås och eventuella tillbehör.

Här tipsar vi om tre viner som kommer till sin rätt bredvid både lammstek och lammkotletter. Vi har även låtit vår vinexpert Mats Claësson säga sitt om vinerna.

3 tips: Rödviner till påsklammet

Il Seggio:

Från Bolgheri i det fantastiska Toscana kommer detta vin som är gjort enligt lokal tradition på Bordeauxdruvor.

Mats kommentar:

"Fint nyanserad doft med inslag av torkade blåbär, plommon, björnbär, lakrits, tallskog, kakao, skogshallon, ceder och muskot samt en fläkt av balsamico. Smaken bjuder på mogna men stadiga tanniner och lång nyanserad eftersmak med toner av björnbär, svarta vinbär, torkade körsbär, ceder, aningen kaffe, salvia samt ett stråk av balsamico. Ett gott alternativ (förutom påsklammet) blir en välhängd entrecôte med smörstekt svart trumpetsvamp där man i slutet rör ner crème fraiche och en skvätt rödvin."

Faustino I Gran Reserva:

Faustino I är världens mest sålda Rioja Gran Reserva och står för hela 30 % av den totala Gran Reserva försäljningen. Man är även en av de största markägarna i Rioja med 650 hektar vinodlingar. Vinet har mycket bra lagringspotential, samtidigt som den är ljuvlig att avnjuta idag. Så denna nya årgång är en investering både i direkta och framtida smakupplevelser.

Château Pech-Latt Grand Vin:

Château Pech-Latt i franska Corbières AOC var en av de första vingårdarna som började att konverteras till ekologisk vinodling i södra Frankrike, vilket skedde redan på 70-talet.

Mats kommentar:

"En nyanserad och angenäm doftbukett som bjuder på björnbär, mörka plommon, blåbär, lagerblad, rosmarin, lakrits, viol samt en fläkt av nötter och hallon. Smaken är väl balanserad där den rika fruktigheten samsas på bästa sätt med toner av blommor och vilda örter. En fin smakkompis vid det dukade bordet blir ört och vitlöksmarinerade lammkotletter med potatis och getostbakelse samt en mustig rödvinssås."

31.03.2025