Lamm är ett magert och välsmakande kött och faktiskt miljövänligare än gris- och nötkött. Här tipsar vi om vin som passar till lamm och lammrätter.
Lamm är mycket populärt i medelhavsköket, men också i Mellanöstern, Indien och Kina. folk o folk guidar dig till de bästa vinvalen till rätter med lamm.
Detta kan du läsa om på sidan:
Lammkött serveras normalt rosastekt vilket gör att strävheten i röda viner tonas ner en aning. Även syrlighet, fett och krämiga komponenter i maträtten har samma avrundande effekt på vinet. Du kan därför satsa på ordentligt strama viner som exempelvis cabernet sauvignon eller nebbiolo när du väljer rödvin till lamm.
Om anrättningen innehåller söta ingredienser eller tillbehör väljer du med fördel mjuka viner med tydlig fruktsötma. Det är mycket vanligt att smaksätta lamm med färska örter och örtkryddor, som rosmarin och timjan och då är det trevligt att spegla matens dofter genom att välja ett vin som också har en doft av färska örter.
Den totala konsumtionen av lamm i Sverige ligger på cirka 1 kg per person och år, och 75 procent av köttet är importerat (2025).
Definitionen för lamm är att djuret är under ett år gammalt. Ju yngre lammet är desto mildare och mörare är köttet i smaken. Till dilamm (2-3 månader) kan du gärna väljare ett lite lättare och elegantare rödvin än till de äldre djuren.
Det vanligaste vad det gäller svenskt lamm är att de slaktas vid 5-7 månaders ålder, och benämns då som höstlamm.
Vintips:
Italien
219 kr
225 kr
I glaset en inbjudande doft med inslag av körsbär, viol, tranbär, vinbär och en fläkt av kanel. Smaken är fruktig och medelfyllig med frisk syra och en trevlig smaklängd där man finner toner av både körsbär, vinbär, viol, kanel och ett stråk av vanilj.
Australien
99 kr
Bärig och frisk doft med inslag av körsbär, hallon och kryddor. Smak av röda bär och kryddor med inslag av jordgubbar, mynta, skogshallon, nougat och körsbär. Kan serveras svalt.
Här späckar man ofta steken med färska örter och vitlök och gör sedan god sås av skyn från steken. En krämig och god gratäng och man är hemma. Till lammstek med potatisgratäng rekommenderar två viner som verkligen möter matens smaker på bästa sätt.
Vintips:
Spanien
109 kr
I glaset ett kryddigt, nyanserat och fylligt rödfruktigt vin med smak av mörka körsbär och röda plommon, kryddor, en hint av kardemumma samt eleganta fattoner.
Spanien
215 kr
405 kr
Detta vin är gjort till 100 procent på druvan Tinta de Toro och har en djup doft med inslag av vanilj, kakao, kaffe, skogsbacke, kryddor och torkade blåbär. Smaken är rik och lång med toner av fat, vanilj, kakao, kaffe, torkade mörka frukter och ett stråk av torkade örter och kryddor.
Frankrike
169 kr
I smaken finns inslag av björnbär, svartvinbär, viol, plommon, lagerblad, rosmarin och blåbär. Här finns mycket smak och samtidigt en finstämd elegans som gör att vinet passar mycket bra till mat och särskilt till rätter av nöt- och lamm, men även till viltkött. Passar perfekt till både klassisk husmanskost och grillat.
Servera med exempelvis med örtdoftande rödvinssås, stekt svamp och potatis- och parmesantimbal. Här bjuds det upp till fest och då bör vinvalen bli därefter. Här kan du gärna satsa på lite ålder på ett rött vin till lamm. I Rioja är det inte ovanligt att bli bjuden på dilamm som grillas över öppen eld, där man använder gamla vinstockar som ved.
Vintips:
Spanien
199 kr
Faustino I Gran Reserva 2016 har en mycket nyansrik doft med inbjudande inslag av mörka plommon, röda skogsbär, ceder, kryddor, vanilj, torkade örter samt en fläkt av tobak. Smaken skänker tydlig kryddighet och karaktär från faten som samsas på bästa sätt med solmogna frukter och bär, torkade örter, nötter. Vinet har en bra balans, en fräsch syra samt mycket tillfredsställande smaklängd.
Frankrike
369 kr
Château Malescasse 2018 har en nyanserad doft med inslag av mörka plommon, svarta vinbär, blyertspenna, sommarvarm tallskog och en fläkt av kryddnejlika och muskot. Smaken är fyllig med stadiga men mogna tanniner, en bra intensitet samt en lång och komplex eftersmak där man finner både mörka frukter, röda plommon, kryddor, fat och svampskog.
För att förgylla en vardag är detta en utmärkt rätt och naturligtvis ett gott glas vin därtill. Servera kokt potatis och gräddsås till lammfärsbiffarna och ett gott rödvin till.
Vintips:
Spanien
89 kr
Ett vin av druvan garnacha tintorera, som även har färgat druvkött. Resultatet är intensivt och fylligt med smak av björnbär, plommon, vitpeppar och timjan. Allt inlindat i välbalanserade toner av rostade ekfat.
Australien
179 kr
Ett läckert pinot noir-vin från Yarra Valley i Australien. I glaset ett josigt och rödfruktigt vin med fin aromatisk, frisk syra och inslag av skogshallon, salvia, färska örter och fat.
Servera gärna lammracksen med en ratatouille. Ratatouille har sitt ursprung i Provence och lika barn leka bäst, så här rekommenderar vi ett smakfullt vin från samma område.
Vintips:
Dessa serverar vi gärna med majs och sötpotatisklyftor. Här har vi en tydlig sötma i anrättningen och kanske även lite kryddhetta från marinaden. Då väljer man fruktiga viner med mjuk strävhet.
Vintips:
USA
279 kr
Ruby Zin är ett zinfandel-vin med låg halt av histaminer och tanniner. Ett lättare vin med bärig, mycket mjuk smak med inslag av blåbär, hallon, örter och vanilj. Finns även på 750 ml-flaska.
USA
155 kr
Vinet är en hyllning till Charles första förlorade kärlek - en kvinna med smeknamnet "Boom Boom" O'Brien - och en av de djärvaste syrahvinerna genom tiderna. Vindrickare i hela världen har fallit för vinet på samma sätt som Charles föll för Boom Boom.
USA
169 kr
Smakrikt, mycket fruktigt vin med rostad fatkaraktär, inslag av mörka bär, plommon, kaffe, choklad och vanilj.
Lamm är en mycket populär råvara i det indiska köket men det är inte helt lätt att välja vin till indiska lammrätter. Här tipsar vi om två röda viner som är goda även då rätterna har mycket tydlig sötma och/eller ordentlig kryddhetta.
Vintips:
Moldavien
79 kr
Här har vi en mjuk pinot noir med fruktsötma som väl finner sin plats till heta rätter på ljust kött eller fågel, som en indisk kycklinggryta. Serveras med fördel lätt kylt (cirka 13 grader).
USA
79 kr
Vi tipsar om CHILL OUT shiraz som vann Double Gold i Gilbert & Gaillard International Challenge 2022. Vinet bjuder på en fyllig och relativt mjuk smak med koncentrerad frukt där du hittar inslag av körsbär, blåbär, björnbär och ek.
05.01.2026
Här får lammet underbar smak av några av dess bästa vänner: Rosmarin och vitlök. Servera med bakade småtomater och en enkel sås, en så kallad pistou.
Läs merGrillade lammracks med parmesancrème är perfekt att bjuda på till midsommar!
Läs mer