Boulard VSOP Rye Cask - provning online.

Under den här digitala provningen provar vi Boulards riktigt intressanta Calvadosnyhet Boulard VSOP Rye Cask som lagrats på amerikanska rye whiskey fat.

Boulard VSOP Rye Cask

När det är 8 minuter kvar av provningen får vi tyvärr problem med det tekniska och bilden försvinner, dock fortsätter provningen och avslutas med endast ljud. Vi beklagar detta!

Boulard är en av de mest välkända producenterna av Calvados. I det här fallet har Boulard slutlagrat en Calvados av VSOP kvalitet i fat där det tidigare vilat en amerikansk Rye Whiskey. Eftersom det inte är förenat med lagstiftningen för vad som får kallas Calvados förvandlas dessa ädla droppar direkt till en Eau-de-vie de Cidre.

Efter provningen rekomenderar dig vi att blanda Boulards version av drinken Manhattan.

Provningen leds av folk o folks egen dryckesexpert Mats Claësson, är kostnadsfri och kan ses när som helst. Produkten finns i Systembolagets beställningssortiment

Vi provar:

Se provningen här:

Whiskyglas och Boulard VSOP Rye Cask Boulard hakar på fatlagringstrenden.

Lär dig allt om calvados och missa inte Boulards nya lanseringar. Först ut är två calvados lagrad på ekfat som tidigare innehållit amerikansk rågwhiskey samt en som lagrats på bourbonfat.

Läs mer
Boulard Manhattan med flaskaBoulard Manhattan.

En mer fruktig variant av den klassiska drinken Manhattan med Boulard Rye Cask Finish.

Läs mer
Vinprovning digitaltVinprovningar online

Är du nyfiken på intressanta viner från olika producenter runtom i världen? Här hittar du våra onlineprovningar som du kan titta på när du har tid och möjlighet. 

Läs mer
Månadens Mats - O.P. Anderson Calvados Cask Finish Limited EditionÅrets första Månadens Mats - O.P. Anderson Calvados Cask.

Denna gång för januari månad 2024 har jag valt en limiterad upplaga av O.P. Anderson ekologiska Aquavit. Här har man verkligen tagit det bästa av två världar genom att lagra aquaviten under 7 månader i calvadosfat.

Läs mer
Boulard VSOP Rye Cask Calvados Boulard

Boulard Calvados tillverkas till 100 % av äpplen från Normandie.

Läs mer