Louis Roederers ikoniska Champagne Cristal har inte bara blivit en symbol för lyx och elegans, utan bär också på en fascinerande historia som sträcker sig tillbaka till 1800-talet.
Historien om Cristal börjar år 1876, när den ryske kejsaren Alexander II bad Louis Roederer att skapa en exklusiv champagne enbart för honom. Kejsaren bad Louis Roederer att reservera husets bästa cuvée åt honom varje år. Tsaren var även paranoid när det gällde sin säkerhet (inte helt orealistiskt i hans position och den tid han levde). För att undvika risken att bli förgiftad krävde han att flaskan skulle vara gjord av klart glas. Dessutom skulle den ha en platt botten, så att inget kunde döljas under den. Resultatet blev att champagnen buteljerades i en flatbottnad kristallflaska, något som särskiljde den som världens första prestigechampagne i en transparent flaska.
Cristal-champagne levereras numera insvept i ett gyllene cellofanomslag som är speciellt utformat för att skydda de dyra dropparna från skadligt UV-ljus. Eftersom flaskan är genomskinlig (inte mörkgrön som de flesta andra champagneflaskor) är innehållet extremt känsligt för ljus, vilket kan orsaka en kemisk reaktion som ger vinet en dålig smak och doft.
Efter ryska revolutionen 1917 försvann den kejserliga kundkretsen, men Cristal överlevde och utvecklades till en symbol för internationell lyx. Under 1900-talet blev den särskilt populär bland aristokratin, och senare även inom populärkulturen.
Idag förknippas Cristal ofta med exklusiva fester, celebriteter och framgång – inte minst tack vare att den har nämnts i låtar och visats i musikvideor av artister som Jay-Z.
Cristal tillverkas endast under de bästa årgångarna, när chardonnay- (cirka 40%) och pinot noir-druvorna (cirka 60%) har uppnått perfekt mognad. Druvorna kommer från de bästa Grand Cru-vingårdarna som Roederer äger. Vinet lagras i 6 år i Louis Roederers källare och vilar i ytterligare 8 månader efter degorgering (avlägsnande av jästfällningen).
Tillfällig nyhet
Frankrike
2859 kr
Intensiv, koncentrerad doft av citrus, vit persika, gula mirabelle plommon, rostade hasselnötter och mineral. Smaken är koncentrerad, torr, frisk och silkeslen med en fin fruktkoncentration och toner av kanderad citrus, kryddor och mineral. Elegant och välbalanserad med en härligt krämig mousse med små eleganta bubblor.
Cristal är en anmärkningsvärt balanserad och raffinerad Champagne vars längd är oöverträffad. Champagnen har hög lagringspotential: den kan sparas i över tjugo år utan att förlora sin fräschör och karaktär.
Cristal 2016 bär på karaktärsdrag som påminner om de hyllade årgångarna 2002, 2008 och 2012, men utmärker sig med en längre, mer exakt och koncentrerad profil. Årgången 2016 präglades av stora vädervariationer; våren var sval, blöt och förhållandevis sen, medan sommaren bjöd på varmt och torrt väder, med en värmebölja i slutet av augusti. De torra och soliga förhållandena under skördeperioden från den 15 september till den 1 oktober var optimala för druvornas mognad.
Doften i Cristal 2016 är intensiv och koncentrerad med inslag av citrus, vit persika, gula mirabellplommon, rostade hasselnötter och en tydlig mineralitet. Smaken är lika imponerande, med en koncentrerad, torr och frisk profil som präglas av en silkeslen textur. Här finner man toner av kanderad citrus, kryddor och mineraler, vilket ger en elegant och välbalanserad upplevelse. Den krämiga moussen med små, eleganta bubblor bidrar till en lång, harmonisk eftersmak som avrundas med en subtil mineralsälta och en lätt ton av ekfat.
Champagnehuset har en anrik historia och de kan också titulera sig världsmästare efter att ha utsetts till "Sparkling Wine Producer of the Year" vid The Champagne & Sparkling Wine World Championships.
Läs mer