Årgång: 2021
Italien
, Trentino-Alto Adige
Systembolagets nr. 7701
139 kr
| Produkttyp: | Mousserande vin |
| Sortiment: | Systembolaget ordinarie sortiment |
| Alkoholhalt: | 12,5 % |
| Sockerhalt: | 6 g/l |
| Systembolagets nr: | 7701 |
| Volym: | 750 ml |
| Varumärke: | Mezzacorona |
| Region: | Trentino-Alto Adige |
| Druva: | Pinot Noir, Chardonnay |
| Förpackningstyp: | Flaska |
| Förpackningsmaterial: | Glas |
| Förslutning: | Naturkork |
"När vi nu är inne på de säkra korten, så är det lika bra att ta med en sprudlande välkomstdrink som jag upprepar om och om igen. Finns även i generös magnumflaska för det stora sällskapet."
"Frisk med drag av röda bär, citrus och lite kex. Härlig fruktsyra som ger fräschör och energi. Ett strålande vin av hög kvalitet."
Här får du tips på viner som korats som årets bästa viner 2025 av vinjournalisterna på tidningen Allt om Mat. Alla ingår i det fasta sortimentet och finns därför hemma på hyllan i många Systembolagsbutiker.
Läs merDen 25 oktober lanseras nya viner i tillfälliga sortimentet. Vi har valt ut ett mycket köpvärt vin: Ett mousserande från norra Italien.
Läs merDet är med stor tillfredsställelse vi nu välkomnar de välgjorda och prisvärda mousserande vinerna från Rotari till vårt sortiment..
Läs merItalienska viner utklassar andra viner med sin popularitet bland svenskarna. Men vilka viner är de bästa av de bästa? Här listar folk o folks dryckesexpert Mats Claësson sina italienska vinfavoriter..
Läs merHär har Linnéa gjort tre förslag på snittar med lax, som passar utmärkt som tilltugg eller aptitretare före maten. Servera gärna med ett rosa bubbel.
Läs merEn smakrik inledning på midsommarmiddagen. Rosta egna crostini och toppa med en krämig oströra och sommarens solmogna jordgubbar. Servera med bubbel!
Läs merHär bjuder vi på ett härligt recept ur Lena Djuphammars bok "Snittar & bubbel". Frasiga små korgar fylls med en kryddig skagenröra med kräftor - servera till bubbel såklart!
Läs merfolk o folks matskribent Linnéa tipsar om den bästa mingelmaten att bjuda gästerna på innan middagen. Här är recept på rödbetshummus med stekt libabröd.
Läs mer