4 plus. Saftig grenachefrukt från ekologiska odlingar och den skickliga vinmakaren Xavier Vignon. Klassisk Rhonestil med viol, plommon, körsbär, vilda örter, anis och fin mineralsälta. Rent och prydligt.
- Aftonbladet 9 juli 2021
Årgång:
2020
Frankrike
Systembolaget nr:
215101
4 plus. Saftig grenachefrukt från ekologiska odlingar och den skickliga vinmakaren Xavier Vignon. Klassisk Rhonestil med viol, plommon, körsbär, vilda örter, anis och fin mineralsälta. Rent och prydligt.
- Aftonbladet 9 juli 2021
91 poäng ( av 100 möjliga)Deeply coloured with ruby-brown tints. The nose is laden with spices, wild plants and jammy black fruits. The palate shows magnificent purity and aromas with a Mediterranean feel. Plump tannins, exhilarating freshness and generous length. Superb.
- Gilbert & Gaillard International Challenge 2021
Produkttyp | Rött vin |
Systembolaget sortiment | Systembolaget ordinarie sortiment |
Alkoholhalt | 14,5 % |
Systembolaget nr | 215101 |
Volym | 0,75 l |
Varumärke | Xavier |
Förslutning | Skruvkork i metall |
Region | France - Rhone valley - Rhone valley |
Druva | Grenache |
Lagring | Detta vin går utmärkt att avnjutas idag, men kan även lagras ett par år om man så önskar. |
Gratäng som är full av underbara smaker som får en att må bra. Härlig comfort food som passar utmärkt mitt i veckan eller som en bjudrätt.
Läs mer »Lamm blir ett mer och mer populärt inslag på de svenska borden och här har vi recept som verkligen får smaklökarna att göra vågen!
Läs mer »Ett krämigt och gott recept på svamppasta från kokboken "Laga Svamp" av Martin Nordin.
Läs mer »Linnéa har experimenterat med vegetariska biffar och här är en riktig fullträff!
Läs mer »Bresaola känns riktigt lyxigt på picknicken eller som smårätt på middagen och är superenkelt att plocka ihop. Här bjuder Linnéa på ett smarrigt recept med pinje, ruccola, parmesan och citron.
Läs mer »Viss mat är som balsam för själen, så är det med den här rätten. Och bäst av allt - den reder sig i stort sett själv i ugnen.
Läs mer »Tasmansk bergpeppar har en rund och fruktig smak med fin pepparhetta i eftersmaken som påminner lite om chili. Här ger den smak åt pulled pork i buns.
Läs mer »Saftiga och kryddiga revbenspjäll är en favorit på julbordet för många, så även för Linnéa. Här har hon satt sin egen prägel på sin pappas klassiska recept.
Läs mer »Ett umamirik vegetarisk köttfärsås som baseras på svamp och valnötter från kokboken "Köttfärssås" i Jason Diakité, Harald Wachtmeister & Joel Åhlin.
Läs mer »