Nu finns den blomstrande Proseccon Fior Amore i Sverige.
Mitt i den kallaste vintern kommer nu ett bubbel som ger hopp om vår och värme. Fior Amore Prosecco Organic finns nu i Systembolagets beställningssortiment.
Läs mer »Vill du njuta av sommaren till max även de dagar du inte har semester? Här tipsar vi om tre läckra viner som på olika sätt sätter guldkant på vardagen.
Vill du maximera sommarkänslan även de veckor du inte har semester? Varför inte hälla upp ett läckert, smaksatt vin i en kanna, fylla på med is och färsk frukt och njuta i skuggan på balkongen, altanen eller uteplatsen?
Don Simon Premium Sangria, som återkommer till Systembolaget 2 juni, är en uppfriskande färdigblandad sangria. Denna premiumsangria är fräsch, god och håller hög kvalitet. Den har en omsorgsfull blandning av kryddor, frukt och socker, samt en lätt kolsyra. Den har en välbalanserad doft av mörka bär, körsbär, citron, kanel, kryddpeppar, vanilj och frukt. Smaken har en trevlig sötma som piggas upp av den lätta kolsyran. I den fruktiga eftersmaken finner man inslag av mörka bär, pomeranskryddor och frukt.
75,00 kr
Lanseras 2/6! Se till att slappna av ordentligt i sommar. Ett glas riktigt god och lyxig sangria i solen gör gott för själen. Avnjut den väl kyld och utan stress. Servera den kall med mycket is och garnera med färska frukter eller bär. Don Simon Premium Sangria passar även bra till mat som har en tydlig sötma.
Rosévin är lika mycket en del av sommaren som jordgubbstårta och sill. För den som vill servera något sött och uppiggande är Platino Pink Moscato det perfekta valet. Söt, bärig, något blommig smak med inslag av litchi, röda bär, citrus och örter - perfekt som sällskapsdryck eller varför inte till en somrig drink? Detta rosa bubbel passar även att serveras till den somriga desserten med frukter och bär.
72,00 kr
Skåla in våren och sommaren i ett sött mousserande rosévin som Platino Pink Moscato. Här finner du en fräsch och blommig doft med inslag av röda bär och örter och en söt smak med inslag av citrus och litchi.
Dekorera bordet med en vinflaska - går det? Med proseccon FiorAmore får du inte bara ett läckert bubbel utan också en vacker etikett att ställa fram på bordet. Det är ett utmärkt mousserande vin när du vill ha en sällskapsdryck eller apertif, men passar även kanonfint till rätter med fisk eller skaldjur - eller varför inte till charkbrickan? Smaken är fräsch med trevliga inslag av päron, äpplen, persika honungsmelon och ett stråk av blommor och citruszest.
109,00 kr
Både doft och smak i FiorAmore har tydliga frukttoner med distinkta inslag av gröna päron och Granny Smith-äpplen. I eftersmaken kommer inslag av vita blommor fram vilket bidrar till helhetsupplevelsen. Syran är frisk och balanseras väl med fruktkaraktären i vinet.
Mitt i den kallaste vintern kommer nu ett bubbel som ger hopp om vår och värme. Fior Amore Prosecco Organic finns nu i Systembolagets beställningssortiment.
Läs mer »Lagom till försommaren kommer denna nyhet - en röd vinbox som gjord för att ta med till stugan eller njuta av till grillmiddagarna. Välkommen Stugröd!
Läs mer »Det finns få saker som förknippas med sommaren så mycket som svenska jordgubbar. Med vad ska man dricka för vin till jordgubbar?
Läs mer »Tradition, passion och gudomliga viner. En roadtrip i triangeln mellan Florens, Siena och Pisa uppfyller alla förväntningar på la dolce vita – även under lågsäsong.
Läs mer »