folk o folk
​
​
Folk o folk

  • Om oss

  • Kontakta oss

  • Press

  • Restaurangkunder

  • Så här handlar du

  • Allmänna villkor

  • Personuppgiftspolicy

  • Tävlingsvillkor

VinSpritFyndProvningar

Sommarviner som fått höga betyg.

Vill du veta vilket vin du ska satsa på i sommar? Då är ett smart knep att kolla vad vinjournalisterna gillar. Här listar vi några viner som fått höga betyg inför sommaren.

Tre viner med höga betyg till sommaren.

Vinskribenter och matjournalister testar ofta ett stort antal viner varje år – efter ett tag krävs det en hel del för att imponera på dem. Därför kan det vara värt att dra öronen åt sig när du ser ett vin bli tokhyllat av dessa, för då är det antagligen något som är värt att prova.

Här nedan listar vi några viner som fått höga betyg och fina omdömen av olika vinskribenter under året och som kan passa utmärkt till sommarens olika upptåg.

Så ta en titt på listan och hitta ett vin du är nyfiken på, ta en sväng till Systembolaget och handla hem ett av dessa goda viner att till en riktigt god och fräsch helgmiddag under sommaren.

Skål!

Viner med höga betyg till sommaren:

L Chardonnay
L Chardonnay
Vitt vin,

Frankrike

279 kr

Detta fräscha chardonnayvin på box från franska Domaine Laroche har fått betyget "Utmärkt" av Vinguiden, och vi kan bara instämma. Friskt och fruktigt och perfekt till lättare fiskrätter eller bara som sällskapsvin.

Till Systembolaget
Reyneke Organic Chenin Blanc
Reyneke Organic Chenin Blanc
Vitt vin,

Sydafrika

129 kr

Detta ekologiska vin från Sydafrika har fått en "FYND"-stämpel hos Vinbanken, samt omdömet: "Det här chenin blanc vinet kommer passa otroligt bra till den grillade laxen med färskpotatis och örtsmör."

Till Systembolaget
Ruby Zin Bag-in-Box 3L
Ruby Zin Bag-in-Box 3L
Rött vin,

USA

289 kr

Laila Bagges Ruby Zin på box får stämpeln "Bra köp" hos Vinbörsen. "Vinet visar lika lättsam framtoning som avsändaren. Gott till grillade burgare varför inte gjorda på lammfärs, en får tacka", skriver de om vinet.

Till Systembolaget
Rotari Blanc de Blancs Extra Brut
Rotari Blanc de Blancs Extra Brut
Mousserande vin,

Italien

159 kr

Ett av våra favoritbubbel har fått utnämnandet "Utmärkt" av Vinguiden, och de skriver "Ett utmärkt elegant vin som för tankarna till Champagne. Stilfullt, utvecklat och generöst." Vi håller med!

Till Systembolaget
André Clouet Dream Vintage
André Clouet Dream Vintage
Mousserande vin,

Frankrike

429 kr

Denna champagne från André Clouet finns i beställningssortimentet. Vinbanken har gett vinet 93 av 100 poäng och beskriver det: "Smaken är torr med lite rustik frukt av grapefrukt, smultron, grillad citron, nougat, kalk, krämig mousse, lysande syra, mineralsälta och bra balans."

Till Systembolaget
Weinwurms Gemischter Satz
Weinwurms Gemischter Satz
Vitt vin,

Österrike

117 kr

Weinwurms Gemischter Satz är FYND-stämplad av Vinbörsen och vi förstår varför! "Weinwurm bjuder på ett härligt virrvarr av friska mineraltoner, syrliga krusbär, persika, färska örter och mycket stenfrukt." skriver de.

Till Systembolaget
Faustino I Gran Reserva 2011
Faustino I Gran Reserva 2011
Rött vin,

Spanien

199 kr

Denna Rioja får stämpeln "Utmärkt" av Vinguiden, som skriver: "En riktig trotjänare som alltid levererar just det man eftersöker i en klassisk Rioja!".

Till Systembolaget

Journalister rekommenderar

12.06.2025

5 av världens bästa vinerier.

Världens bästa vinerier har utsetts – här är 4 favoriter.

Exklusiva vinerJournalister rekommenderar

Dryckesmagasinet Wine & Spirits publicerade nyligen sin lista över världens bästa vinerier 2023. På listan finns flera av våra vinproducenter – här är några vi vurmar lite extra för.

Läs mer