Méthod Cap Classique – högklassigt mousserande från Sydafrika.

Upptäck de välsmakande och välgjorda mousserande vinerna från Sydafrika, som är tillverkade med samma metod som champagne.

 Pongrácz Rosé, Cap Classique från Sydafrika.

Det produceras en hel del mousserande vin i Sydafrika. Många är enklare men det görs även ett flertal av högre klass. De riktigt bra vinerna finner man främst under beteckningen Cap Classique eller Méthod Cap Classique (MCC).

Det är en beteckning som kom 1992 för viner som framställs enligt den traditionella metoden. Det vill säga att det genomförs en andra kolsyreskapande jäsning i flaskan och vinerna lagras sedan med jästfällningen under många månader.

Nya regler för Méthod Cap Classique

Det skedde en rad förändringar i lagstiftningen under 2023. Druvorna ska pressas i hela klasar och vinerna ska vara framställda enligt den traditionella metoden, där den andra jäsningen sker i samma flaska som sedan går till försäljning. Lagringen med jästfällningen måste pågå under minst 12 månader (tidigare nio) och borttagandet av jästfällning ska ske via degorgering. Det innebär att man efter lagringen placerar buteljerna med flaskhalsen nedåt. Succesivt ökas lutningen till 90 grader och jästfällningen som samlats i flaskhalsen fryses. Kapsylen öppnas och den frysta jästfällningen avlägsnas.

Det tillkom även en ny beteckning i samband med regeländringarna, "Cap Classique with Extended Lees Aging" Det är samma krav som MCC-vinerna förutom att man bara får använda druvorna chardonnay, pinot noir och meunier noir (tidigare namn pinot meunier) och lagring med jästfällningen under minst 36 månader.

05.09.2024

Zonnebloem Sauvignon Blanc, miljöbild.Nu välkomnar vi sydafrikanska viner från Pongrácz och Zonnebloem.

De är med stor glädje vi nu välkomnar två nya sydafrikanska producenter till vår redan breda portfölj. Pongrácz är en av landets mest framstående producenter av mousserande viner och Zonnebloem är en anrik egendom med kvinnlig prägel.

Läs mer
Stellenbosch vinregion i SydafrikaStellenbosch – vincentrum och en av Sydafrikas vackraste städer.

Omgärdad av praktfulla berg och otaliga vingårdar anses Stellenbosch vara en av Sydafrikas vackraste städer. folk o folks utsände har varit där, och kan intyga att den gav ett gott intryck – både för ögat, själen och gommen.

Läs mer
2 glas med mousserande vin som cava eller prosecco på ett träbord.Mousserande vin: Skillnaden mellan Prosecco, Cava, Crémant, Champagne och andra bubbel.

Varför är det så stora prisskillnader? Dryckesexperten Mats förklarar skillnaden mellan Champagne, Cava, Crémant, Prosecco och andra typer av mousserande viner - så kallade "bubbel"..

Läs mer
Skörd av Chenin Blanc hos Nederburg i SydafrikaMaja Berthas om det magiska vinlandet Sydafrika.

Maja Berthas, en av Sveriges främsta experter på viner från Sydafrika, berättar här om Sydafrikas spännande utveckling till att bli ett magiskt vinland.

Läs mer