Crème Ninon – grön ärtsoppa med champagne.
Här är ett klassisk recept, en Crème Ninon. Det är en ärtsoppa som görs på gröna ärtor, och nyår till ära kan du med fördel toppa den med en skvätt champagne.
Läs mer »Idag har Linnéa lagat en härligt värmande, röd linssoppa med kokosmjölk.. Toppa med färsk koriander och servera med ett gott bröd.
Idag blir det en riktigt krämig linsgryta. Enkel att göra och så god. Jag brukar ta genvägen genom att alltid ha en påse med färdigblandad Garam Masala hemma. Då är en riktigt god måltid sällan långt bort. Du kan självklart ha i bitar av quorn eller kyckling för att göra grytan ännu mer matig, men jag föredrar den så här!
Gillar du inte koriander kan du byta ut det mot lite färsk persilja istället.
Linnéa
1 gul lök
4 vitlöksklyftor
2 msk Garam Masala
2 msk tomatpuré
400 g krossade tomater
2,5 dl röda linser
ca 6 dl vatten
ca 2 dl krämig kokosmjölk
salt
saft från 1 lime
50 g smör
tillbehör: Ett gott bröd, koriander, kål
Skala och finhacka lök och vitlök. Stek på medelvärme tills löken börjar bli genomskinlig.
Tillsätt kryddor och tomatpuré. Fortsätt steka på svag värme.
Slå sedan på krossade tomater, linser och vatten. Koka i ca 15 minuter eller tills linserna känns mjuka men inte sönderkokta.
Rör i kokosmjölk och smaka av med salt och lime. Ha en klick smör.
Toppa varje servering med lite mer kokosmjölk, finhackad kål och koriander. Servera ett gott bröd till. En lättlagad vardagsfavorit som är supergod även i matlådan!
149,00 kr
Kung Fu Girl Riesling har en medelstor doft med trevliga inslag av tropisk frukt, päron, honung, persika, litchi och en touch av citrusblom. Smaken är nästan torr och frisk med bra balans och inslag av persika, litchi samt en touch av citruszest. Vinet har en utmärkt fruktighet och en bra smaklängd.
Recept: Linnéa Seidel
Här är ett klassisk recept, en Crème Ninon. Det är en ärtsoppa som görs på gröna ärtor, och nyår till ära kan du med fördel toppa den med en skvätt champagne.
Läs mer »Gazpacho är en soppa du kan servera ljummen eller till och med kall – därför är den perfekt för varma sommardagar. Här har Sveriges Mästerkock-vinnaren 2024, Tess Medina, gjort en soppa med hjälpa av Philips nya Airfryer.
Läs mer »Rödbetssoppa kan göras på många sätt. Med olika sorters rotfrukter, med kött, med allt i bitar eller en helt slät och mixad soppa.
Läs mer »Linnéa har gjort ett superläckert recept på surf 'N' soup med gratinerade havskräftor, en variant på klassikern surf 'N' turf.
Läs mer »