Den spanska druvan xarello (eller xarel·lo som det också stavas) är en högkvalitativ druvsort med stark personlighet. Den har sitt ursprung i området Penedés i Katalonien och är en av de huvudsakliga druvorna i de mousserande Cava-vinerna
Spansk Cava tillverkas, liksom Champagne, genom den traditionella metoden med en andra kolsyreskapande jäsning på flaskan. Vinet lagras sedan med sin jästfällning under minst 9 månader.
De tre huvudsakliga druvorna i Cava är macabeo, parellada och xarello som är den näst mest odlade inom DO Cava. Den tillför framför allt fräschör, hög syra, kropp och lagringsduglighet samt en ton av citrus, päron och gröna äpplen.
Nästan alla odlingar av xarello i Spanien finner vi i Katalonien, som också står för 95 procent av landets Cava-produktion. Den förekommer även i stilla viner, då i ensam majestät eller i blandningar tillsammans med garnacha blanca, macabeo och ibland chardonnay.
Nyhet
Spanien
130 kr
Elegant ekologisk Cava med friska bubblor och toner av citrus, gröna äpplen och mandel. Utmärkt som aperitif eller till skaldjur.
Spanien
89 kr
Pata Negra Cava Brut har en medelstor doft med inslag av gula äpplen, citron, örter, päron och lätt fläkt av blommor. Torr och fruktig smak med inslag av gröna äpplen, kex, päron, grapefrukt och örter.
Spanien
94 kr
Doften i Jaume Serra Rose Bouquet Cava Brut har trevliga inslag av mogen citron, gula äpplen, päron och en ton av rostat bröd. Smaken är torr och frisk med behaglig mousse (kolsyra) och en trevlig smak av lime, citron, gula äpplen och en fläkt nötter och rostat bröd.
Spanien
229 kr
En elegant och torr Cava med toner av äpple, citrus och nybakat bröd. Perfekt för stora tillställningar och festliga tillfällen.
Spanien
249 kr
299 kr
Elegant mousserande vin från Spanien med komplexa smaker av brioche, citrus och nötter. Perfekt till skaldjur och festliga tillfällen.
14.02.2025
De spanska mousserande vinerna Cava är populära över hela världen. Dryckesexperten Mats berättar om hur Cavan kom till, hur den tillverkas och vilka druvor som används. Du får också tips på god Cava i olika prisklasser som finns på Systembolaget.
Läs merDen 20 mars lanseras det guldskimrande mousserande vinet Pata Negra Cava Semi Seco som ger en extra touch av glamour till mingelfesten.
Läs merVad ger man till den som redan har allt? Eller till den som inte vill ha nåt? Vi tipsar om en vacker flaska bubbel prydd med tulpaner. Bubbel och blomster i ett!
Läs merHär tipsar vi om goda bubbel under 100 kr. Det finns många billiga mousserande viner, som Cava, prosecco och Crémant, som är både goda och passar till mat eller snacks. Här är våra bästa tips.
Läs mer