Denna gång har vår dryckesexpert Mats Claësson valt ut tre mousserande viner som verkligen ger en minnesvärd smakupplevelse.
Pétillant har blivit en mycket populär och trendig vintyp. Det är ett vin med bubblor, men med mindre kolsyra än ett mousserande vin. En Pétillant ska ett tryck mellan 1 och 2,5 Bar medan det krävs minst 3,5 Bar för att bli ett mousserande.
Domaine Huet är en av de mest uppskattade vinproducenterna i Vouvray och har länge varit synonymt med exceptionella Chenin Blanc-viner och biodynamiska jordbruksmetoder. Godset grundades 1928 och fick världsomspännande erkännande för sina högkvalitativa viner.
Det här vinet är gjort på chenin blanc enligt den traditionella metoden, det vill säga en andra kolsyreskapande jäsning i flaskan. Vinet har sedan lagrats 36 månader med sin jästfällning innan den avlägsnats.
Frankrike
299 kr
359 kr
I glaset en komplex doft med inslag av citron, rosor, mogna röda äpplen, bröd, timjan och mineral. Torr elegant smak av vita persikor, röda äpplen, bröd, tropisk frukt, mandarin, lime och citron. Eleganta bubblor och fräsch eftersmak.
Det gör ju inte saken sämre att vinet är prissänkt från 359 kronor till 299 kronor.
Här har vi en årgångschampagne som finns både i helflaska och magnumflaska. Årgången 2011 är generellt en svag och svår årgång i Champagne, men här hittar man verkligen ett mycket angenämt undantag.
Frankrike
1999 kr
Vinet bjuder en nyanserad, elegant doft med inslag av brioche, blommor, apelsinzest, mineral och nötter.
Frankrike
899 kr
Utvecklad, nyanserad, påtagligt frisk smak med inslag av vinteräpplen, brioche, macadamianötter, ananas, vit choklad, örter och grapefrukt.
Vinet är baserat på 100% Chardonnay från Grand Cru lägena Cramant och Chouilly. Druvorna plockas för hand och vinifieras per vingård och läge. Basvinerna är jästa i 228 liters och 600 liters ekfat. Efter en komplex blandningsprocedur tappas vinet på flaskor för den andra kolsyreskapande jäsningen. När den är avslutad lagras flaskorna med jästfällningen under mer än 10 år i flaskan innan degorgeringen (avlägsnar jästfällningen) i maj 2022.
Jacques Diebolt och Nadia Vallois kommer båda från familjer med lång odlartradition i Champagne. Jacques familj har varit verksam sedan slutet av 1800-talet i Grand Cru-byn Cramant, Nadias familj har odlat vin sedan 1400-talet i Premier Cru-byn Cuis. Sedan 1978 driver de en av de förnämsta Champagnefirmorna i Côte de Blancs, Diebolt-Vallois, tillsammans med sina barn Arnaud och Isabelle. År 1992 utsågs de till årets producent i Champagne av anrika vinguiden Gault-Milleau vilket var upprinnelsen till den stjärnstatus de har idag.
För första gången har Xavier Vignon satt samman 10 ikoniska cuvéer i en skräddarsydd läderbox.
Läs merDenna gång går vinfärden till två länder: en riesling från Österrike med skärpa och stil samt en australiensare från en av landets mest kända producenter.
Läs merVår dryckesexpert Mats Claësson har denna gång styrt kosan till Piemontes böljande kullar och tipsar om den spännande druvan timorasso, samt två galjonsfigurer för druvan nebbiolo.
Läs merVarför är det så stora prisskillnader? Dryckesexperten Mats förklarar skillnaden mellan Champagne, Cava, Crémant, Prosecco och andra typer av mousserande viner - så kallade "bubbel"..
Läs mer