Den 22 april har vi producentbesök från Bodegas Faustino och får tillfälle att prova flera av deras intressanta viner. Boka din plats här nedan.
Nu har vi nöjet att bjuda in till provning med Maru Sampedro från Bodegas Faustino. Spaniens mest kända Riojatillverkare och en riktig ikon i vinvärlden. Gran Reserva-vinet Faustino I lanserades 1968 och Faustino blev genast ett av Riojas mest säljande vinvarumärken. Årgången som lanserades var 1964, så förra året firades 60-årsjubileum. Denna afton kommer vi att prova årgång 2016, 2011, 2004 och 2001, samt att vi blir bland de första i Sverige som får prova den vita Faustino Gran Reserva.
• NÄR? Tisdagen den 22 april kl 18.30.
• VAR? USINE, Södermalmsallén 36 i Stockholm. Ingång Fatburen (ej USINE Bistro som ligger bredvid).
Bodegas Faustino är en av de största markägarna i Rioja med 700 hektar vinodlingar. Majoriteten av de välskötta vingårdarna finns i Rioja Alavesa och resten i Rioja Oriental. Den genomsnittliga åldern på stockarna är 40 år, och detta ger mindre skördar – men skänker en imponerande intensitet och smaklängd till vinerna.
Provningen, som leds av Maru Sampedro, är på engelska och vi kommer att prova sju utvalda viner. Evenemanget kostar 650 kronor per person och då ingår en utvald köttvarmrätt med vin därtill. Denna afton serverar vi rosastekta lammracks med rödvinssky, rostad potatis och örtkräm.
Spanien
119 kr
Torr, ungdomlig smak med frisk syra. Fruktiga inslag av äpple och grapefrukt samt bröd. Fina bubblor och friskt avslut. Utmärkt som apéritif eller till fräscha, friska sallader och lättare fisk- och skaldjursrätter.
Spanien
99 kr
En Rioja med behaglig smak, fräsch syra och en fruktighet som kryddas med en fin ton från faten. Utmärkt till både tapas, pastarätter och lättare samt medelkraftiga rätter med ljust kött, oxkött eller lamm.
Spanien
199 kr
Faustino I Gran Reserva 2016 har en mycket nyansrik doft. Smaken skänker tydlig kryddighet och karaktär från faten som samsas med solmogna frukter och bär, torkade örter, nötter. Vinet har en bra balans, en fräsch syra samt tillfredsställande smaklängd.
Tillfällig nyhet
Spanien
999 kr
Faustinos kultvin från ett exceptionellt bra år. Fullt av mörka frukter, torkade vinbär, fat, kryddor och läder. Huvuddruvan är tempranillo.
Vi provar även:
Faustino Gran Reserva Blanco 2020
Faustino I Gran Reserva 2004, Nr 93204, 750 ml, 699 kr. (Säljstart 11 april 2025.)
Välkommen!
02.04.2025
Den ypperliga årgång 2001 är nu slutsåld i Sverige!
Läs merDen andra torsdagen i november firas internationella tempranillodagen runt om i vinvärlden. Vi berättar mer om denna populära druva och tipsar om välgjorda viner på tempranillo.
Läs merNu kommer den mycket lyckade årgången 2011 från den välkända producenten Faustino till Sverige.
Läs merRioja är världens mest kända vinområde som ger viner som har stor popularitet i Sverige. Lär dig mer om Rioja och dess viner med olika karaktärer.
Läs merBodegas Faustino grundades 1861 av Eleuterio Martìnez Arzok i Oyòn strax norr om Logrono och är idag den största privata bodegan i Rioja. Sedan 2016 leds familjeföretaget av den fjärde generationen genom Lourdes Martínez Zabala.
Läs mer