Ny fruktig sangria från portugisiska Casal Garcia.
Casal Garcia är kanske mest känt för sitt pärlande Vinho Verde – men nu lanseras ett nytt vin i serien, en vit sangria med smak av citrus och tropiska frukter.
Läs mer »Casal Garcia är kanske mest känt för sitt pärlande Vinho Verde – men nu lanseras ett nytt vin i serien, en vit sangria med smak av citrus och tropiska frukter.
Läs mer »Vi har valt ut kvartett av goda och spännande viner som lanseras i Systembolagets tillfälliga sortiment den 25 april.
Läs mer »En spännande nyhet i Systembolagets beställningsosrtiment från den 15 april är Curiosity. Ett smaksatt vin med toner av hallon, passionsfrukt och ett stråk av vanilj – perfekt till sommarens mingel och varma kvällar.
Läs mer »Vi har valt fem spännande och attraktiva viner som kommer pryda Systembolagets hylla för tillfälliga nyheter med start den 11 april.
Läs mer »För drygt ett år sedan lanserades Pinot Noir For You and For Me – ett inbjudande, lättdrucket rödvin som gick hem hos svenska vindrickare. Nu kommer uppföljaren, en frisk och fruktig riesling.
Läs mer »Nu har årets mest prisvärda viner på Systembolaget utsetts och vi har flera favoriter med på listan av medaljörer!
Läs mer »Det ansedda dryckesmagasinet Drinks International har återigen utsett Louis Roederer till världens mest beundrade champagnehus – för sjätte året i rad. En minst sagt enastående bedrift!
Läs mer »Här lyfter vi fram vita viner som fått extra fina betyg i pressen av vinrecensenter.
Läs mer »Här lyfter vi fram röda viner som fått extra fina betyg i pressen av vinrecensenter.
Läs mer »Här presenterar vi viner som utmärker sig. Det vill säga viner som i hög grad uppfyller de fyra hörnstenarna för ett vins kvalitet: balans, komplexitet, smaklängd och intensitet. Läs mer
Bordeauxblandning är ett vedertaget begrepp i vinvärlden och innebär röda viner där man blandar cabernet sauvignon med merlot och om man så önskar andra klassiska bordeauxdruvor som cabernet franc, malbec, petit verdot och carmenère.
Läs mer »Bolgheri är en vinregion i Toscana, känd för att vara hem åt röda viner i absolut världsklass. Läs mer om regionen och dess viner här, samt får spännande vintips från Bolgheri.
Läs mer »England har varit på framfart under 2000-talet som en växande konkurrent till Champagne, med högklassiga mousserande viner att erbjuda. Här berättar vi mer om de brittiska vinerna.
Läs mer »Vinets dag infaller den 22 januari men har du koll på riesling-, chardonnay- och champagedagen? Här hittar du alla viner som förtjänar ett eget firande.
Läs mer »Marsalavinet är uppkallat efter hamnstaden med samma namn som ligger i provinsen Trapani på västra Sicilien. Läs mer om marsalavin, och få tips på ett riktigt bra vin här nedan
Läs mer »Få har provat vin från Moldavien trots att de har framställt vin i över 7000 år. Nu är det dags att uppleva vinlandet som odlar både välkända internationella druvsorter samt unika inhemska druvor.
Läs mer »Vi har ett stort och brett sortiment av vita viner i alla prisklasser. Här hittar du riesling, sauvignon blanc och chardonnay i världsklass och massor av spännande vita viner från både nya och gamla världen. Ta en titt!
Botanisera bland våra röda viner och hitta nya favoriter! Vi har samlat viner från länder som Italien, Frankrike, Australien och USA, bland annat. Du kan hitta allt från elegant pinot noir till mustig Rioja att skåla i här.
Den 15:e säsongen av landets största amatörkocktävling, Sveriges Mästerkock, har nått sin kulmen och vi har en ny vinnare av titeln: 30-åriga föredetta filmarbetaren Matilda Klarqvist från Norrtälje.
Läs mer »Många av våra mest populära maträtter har en egen dag i kalendern. Håll koll på årets matdagar och planera in några trevliga middagar redan nu.
Läs mer »Klimatet, populärkulturen och ekonomin är några av sakerna som påverkar våra dryckesvanor. Här ha vi gjort en sammanställning av vad svenskarna varit mest sugna på att skåla i under det gångna året.
Läs mer »Jessie Sommarström har under hösten synts i både Kockarnas kamp och som programvärd för Årets kock. Själv har hon däremot nyligen bytt bort krogvärlden för att ge våra barn bättre matvanor och en hållbarare framtid.
Läs mer »I oktober släpptes Oliver Ingrossos andra kokbok med italiensk mat. Läs vår intervju med honom där han berättar om sin syn på mat, om den italienska matens framgångsfaktorer och varför han inte använder sig av måttangivelser.
Läs mer »Sophia Natt och Dag är ny produktutvecklare på Blossa och har redan hunnit med allt från att lära sig monopolets intrikata spelregler till att ta fram ny glögg för de flera nordiska länder. Folk o folk fick en pratstund med henne om jobbet.
Läs mer »Läs om nya viner, vinprovningar, tävlingar och få de senaste recepten innan alla andra – prenumerera på folk o folks nyhetsbrev.
Nyhetsbrevet är kostnadsfritt och du kan enkelt säga upp det när du önskar. Vi behandlar din data i enlighet med vår personuppgiftspolicy.
Vi anordnar regelbundet vinprovningar som leds av Mats Claësson, en av landets mest erfarna provningsledare. Provningarna arrangeras i Stockholm, Göteborg, Västerås, Karlstad och Norrköping.
Läs mer »Lär dig mer om såväl klassiska vinregioner som mindre kända, spännande vinområden samt tips på viner därifrån som finns att köpa via Systembolaget.
Läs mer »Vi representerar allt från små familjeproducenter till stora världsberömda vinhus. Här kan du läsa mer om alla de vinproducenter vars produkter du hittar på folk o folk.
Läs mer »