Folk o folk provar: Onbrina Prosecco di Conegliano Valdobbiadene.

Med återkommande frekvens samlas redaktionen för folkofolk för att prova och analysera utvalda produkter. Vi hoppas att detta skall inspirera er att upptäcka nya favoriter. Denna gång har vi provat Onbrina Prosecco di Conegliano Valdobbiadene.

Folk o folk provar Onbrina Prosecco.

Conegliano-Valdobbiadene som ligger i Veneto har den högre ursprungsbeteckningen DOCG att jämföra med vanlig Prosecco som har beteckningen DOC. All Prosecco tillverkas av druvsorten glera och den andra kolsyreskapande jäsningen sker i en stor trycktank.

Vinet är en ypperlig sällskapsdryck men kan också avnjutas till anrättningar på fisk och skaldjur som gärna kan ha en viss sötma i tillagningen eller i tillbehören.

Onbrina Prosecco Extra Dry

119,00 kr


Denna gång har folk o folk provat det sprudlande bubblet Onbrina Prosecco. Vinet har en rund och fin smak med uppfriskande syra med massor av fruktiga smaker som äpple och vita vilda blommor.

Här bjuder vinet på en fräsch och fruktig doft med inslag av päron, tutti-frutti, mandelmassa samt en fläkt av blommor. Smaken är fruktig och sommarfräsch med viss fruktsötma och toner av päron, tutti-frutti, mandel, nektarin samt ett stråk av grapefrukt.

Proseccons fräscha aromer till sommaren

Hela redaktionen uppskattar detta lättdruckna bubbel, som när vi provar det i mitten av april ger längtan till sommar och värme. Att Prosecco tillverkas med tankmetoden gör att vinet inte får de sekundära aromerna från jästen och dess fällning som är så vanlig i exempelvis champagne. Istället tillåts de primära aromerna från druvan att ta plats och ge de fräscha fruktiga och blommiga tonerna som gör Proseccon så lättillgänglig för många.

Ett perfekt mousserande vin att bjuda på till sommarens avslappnade, opretentiösa stunder med nära och kära