Folk o folk har träffat Johan Reyneke, en förgrundsfigur i Sydafrika vad det gäller biodynamisk och regenerativ vinodling. Han är en passionerad och filosofisk vinmakare vars viner är eftertraktade över hela världen.
Han dök upp i surfarshorts, flip-flops och t-shirt – Johan Reyneke, som jag inte hade träffat på åtta år. Men det var samma Johan som jag mindes: en man med en bakgrund i filosofi och ett hjärta för naturen större än någon annans. Att lyssna på hans berättelser är som att dras in i en värld av passion, reflektion och orubbligt engagemang.
Johan började sin resa som filosofistudent, fascinerad av de stora tankarna om livet och människans roll i världen. Men han kunde inte förstå varför dessa idéer fastnade i akademins korridorer och aldrig tog sig ut till det verkliga livet. Livet tog sedan en annan riktning, och han befann sig snart på vingårdar som vanlig arbetare, kämpande för att försörja sin familj. Han berättar om den tuffa perioden då han inte ens hade råd att köpa en läsk till sina barn.
Samtidigt bar han på erfarenheten av att alltid bli betraktad som förman av sina kollegor – bara för att han var vit. Att vara en vit man i ett arbete som traditionellt utfördes av svarta arbetare i Sydafrika skapade sina egna utmaningar, både för honom själv och de runt omkring honom.
Tillsammans med sina erfarenheter och sin filosofi blev Johan till slut ägare till gården som idag är Reyneke Wines. Hans motto?
"We have come a long way; we are almost back where we started."
För Johan handlar detta om att hitta tillbaka till naturens ursprungliga balans – att vårda, inte utnyttja.
Idag drivs Reyneke Wines helt biodynamiskt och jordbruket är sedan 15 år regenerativt, vilket innebär att det är klimatpositivt. Genom metoder som binder koldioxid i marken och återför naturliga, inhemska växtarter stärker Johan den biologiska mångfalden. Han motverkar monokulturer där fält enbart odlas med druvor – något som långsiktigt utarmar jorden. För Johan är det en filosofi, inte en marknadsföringsstrategi. Hans arbete handlar om att skydda och stärka vår jord för framtida generationer.
Men finns det kortsiktiga vinster med detta arbetssätt? Absolut. Det ger inte bara fantastiska, naturliga viner som du kan njuta av med gott samvete – det ger också en starkare flora och fauna. Vinerna från Reyneke Wines har rankats högt av världens främsta vinrecensenter. Dessutom har studier från internationella toppuniversitet visat att livet i jorden på Reynekes gård har ökat med hela 900 procent jämfört med konventionellt odlade vingårdar.
Johan Reyneke är en pionjär som med sin filosofi och passion visar att hållbart jordbruk inte bara är möjligt – det är nödvändigt. Och på köpet får vi viner som speglar både naturen och hans outtröttliga kärlek till den.
Sydafrika
129 kr
Ekologisk chenin blanc med frisk syra och inslag av tropisk frukt och mineralitet. Ett hållbart val för fisk och sallader.
Nyhet
Sydafrika
129 kr
Ekologiskt rött vin från Sydafrika med toner av röd frukt och kryddor. Perfekt för vegetariska rätter och fågel.
Sydafrika
129 kr
Kryddigt ekologiskt rödvin med smaker av mörka bär, lakrits och subtil ek. Ett hållbart val för kötträtter och grillat.
Tillfällig nyhet
Sydafrika
259 kr
Biodynamiskt vitt vin med citrus, stenfrukt och elegant mineralitet. Ett exklusivt val för vinkännaren.
Sydafrika
479 kr
Ekologiskt rött vin med nyanserade smaker av björnbär, plommon och kryddor. Idealisk till vilt och smakrik mat.
Läs mer om skillnaden mellan ekologiska och biodynamiska viner här. »
Av: Anders Fontin, Bibendum
25.09.2025
Fyra gånger per år lanseras det nyheter i Systembolagets fasta sortiment, och den 1 september är det dags för höstlanseringen. Här är våra favoriter!
Läs merLär dig mer om Sauvignon Blanc - den populära druvan som ger vinet en väldigt speciell karaktär och personlighet. Vi bjuder även på vintips och recept som passar till!
Läs merLär dig mer om druvan som odlas flitigast för vin världen över – Cabernet Sauvignon. En blå druva som är oerhört populär och gör goda viner - som du också får tips på längre ner på sidan.
Läs merFinlandssvenska Louise Mérus är kock och matskribent, och har bott och studerat i Kapstaden, Sydafrika. Här visar hon genom fyra spännande rätter vad det sydafrikanska köket har att erbjuda!
Läs merEn av Sydafrikas mest framstående biodynamiska vingårdar och en föregångare inom hållbart och regenerativt jordbruk. Ett av toppvinerna i portföljen är "Cornerstone" som även bidrar till sociala initiativ.
Läs mer