folk o folk
​
​
Folk o folk

  • Om oss

  • Kontakta oss

  • Press

  • Restaurangkunder

  • Så här handlar du

  • Allmänna villkor

  • Personuppgiftspolicy

  • Tävlingsvillkor

VinSpritFyndProvningar

Shiraz och Syrah – samma populära druva.

När du går förbi Frankrike-hyllan på Systembolaget så kan du ibland se flaskor med druvan ”Syrah” på etiketterna. Vandrar du vidare mot Australien så är det vanligt att etiketterna pryds med ”Shiraz”. Visste du att det är samma druva? Här berättar vi mer.

Syrah, vindruvor på vingård

Var kommer Syrah ifrån?

Druvan Syrahs bakgrund är sedan länge mytomspunnen och det finns olika teorier om dess historia. En gammal myt är att den togs från den dåvarande persiska huvudstaden Shiraz som under den tiden var välkänd för sina Shirazi-viner och som dessutom påminde om de viner som gjordes i Rhônedalen.

En annan myt är att det var romarna som tog med den till Frankrike från Syrakusa på Sicilien. Men idag vet vi genom DNA-tester att druvan hör hemma i sydöstra Frankrike. Föräldrarna är de mer okända druvorna Dureza och Mondeuse Blanche som var vanligare för regionen förr i tiden. Det är dock oklart när denna korsning ska ha ägt rum.

Syrah från Frankrike:

Paul Jaboulet Parallèle 45 Rouge
Paul Jaboulet Parallèle 45 Rouge
Rött vin,

Frankrike

119 kr

Vinet har en fruktig och kryddig doft med inslag av björnbär, svartpeppar, hallon, lakrits och lagerblad. Harmonisk smak med silkeslen tanninstruktur och lång angenäm eftersmak.

Till Systembolaget
Château Pech-Latt Grand Vin
Château Pech-Latt Grand Vin
Rött vin,

Frankrike

169 kr

Fruktig, nyanserad doft med inslag av svartvinbär, lagerblad, plommon, lakrits, rosmarin och blåbär. Fruktig, nyanserad smak med inslag av björnbär, svartvinbär, viol, plommon, lagerblad, rosmarin och blåbär.

Till Systembolaget

Så används Syrah i Rhônedalen

Syrah har så långt man kan minnas varit en mycket uppskattad druva i Frankrike och den har alltid förknippats starkt med Rhônedalen, som haft stor betydelse för hela Frankrikes vinindustri. I Bordeaux var det till exempel vanligt förr att de blandade sina viner med Syrah från Hermitage och skrev ut benämningen Hermitagé på etiketten.

Rhônedalen delas upp i två delar, södra respektive den norra delen. I norra Rhône finns bland annat distrikten Hermitage, Cornas och Côte-Rôtie. Där gör de oftast bara viner med 100 procent Syrah, med några få undantag. Côte-Rôtie är kända för att blanda Syrah med Viognier för att skänka en viss ”blommighet” i aromen.

I de södra delarna av Rhône finner vi distrikt som Châteauneuf-du-Pape, Côtes-de-Rhône och Gigondas bland många fler. Där är det mer ovanligt med viner bestående av enbart Syrah, utan där är istället Grenache den stora druvan. Däremot används Syrah mycket i blends där man vill ge vinerna mer kropp och fruktdriv.

Vin av Shiraz snurras i ett glas mot grå bakgrund.
Shiraz eller Syrah är ofta gott till grillat kött som revbensspjäll eller en biff.

Syrah från USA:

Boom Boom Syrah
Boom Boom Syrah
Rött vin,

USA

157 kr

Druvorna kommer från 6 olika vingårdar vars höjd över havet varierar liksom mikroklimat och jordmån. Därigenom tillför de olika egenskaper och ger detta vin en utmärkt nyansrikedom. Smaken är fruktig med mogna tanniner.

Till Systembolaget
Chateau Ste Michelle Syrah
Chateau Ste Michelle Syrah
Rött vin,

USA

179 kr

Chateau Ste Michelle Syrah är ett vin som är smakrikt, mycket fruktigt och har en rostad fatkaraktär, inslag av mörka bär, plommon, kaffe, choklad och vanilj. Passar utmärkt till grillade rätter och hårdost.

Till Systembolaget

Shiraz – resan till nya världen 

Syrah kom till Australien 1832 tack vare skotten James Busby. Busby färdades runt i Europa för att samla in sticklingar från olika vinrankor till sin färd tillbaka till Australien. Väl i Frankrike kom han över det han kom att kalla för ”Scyras”. Kort efter Scyras ankomst till Australien började den odlas mycket flitigt. Någonstans då kom druvan också att kallas för Shiraz i Australien. En vanligare benämning på Shirazvinerna från Australien var fram till slutet av 1980-talet ”Hermitage” – detta fick man dock sluta med då den franska ursprungsbenämningen med samma namn gjorde det svårt att exportera vinerna till Europa.

De australiensiska Shirazvinerna blev under 1980-talets andra hälft och fram tills idag oerhört populära på den europeiska marknaden och idag är Shiraz den mest odlade druvan i Australien. På andra platser i världen har den också en stabil tillväxt. USA och Sydafrika är två länder som ökat sina syrah-odlingar markant de senaste 30 åren. Båda namnen, Syrah och Shiraz, används men Shiraz är på uppgång tack vare Australiens framgångar.

Shiraz från Australien:

Glen Para Shiraz
Glen Para Shiraz
Rött vin,

Australien

119 kr

I glaset ett ursprungstypiskt fylligt och generöst vin med smak av mörka körsbär, björnbär och plommon, toner av svartpeppar, ektoner med inslag av choklad och vanilj.

Till Systembolaget
Diamond Cellars Shiraz CS BiB
Diamond Cellars Shiraz CS BiB
Rött vin,

Australien

189 kr

En elegant blend av Shiraz och Cabernet Sauvignon, där Shiraz-druvans kryddiga toner möter Cabernet Sauvignons generösa toner av mörka bär. Resultatet är ett välkomponerat fylligt vin med balanserad syra.

Till Systembolaget

Hur smakar Syrah/Shiraz?

Syrah producerar i regel fylliga, tanninrika viner med aromer av mörka frukter och bär. Kaffe och svartpeppar är också vanliga inslag. Druvan trivs bra i de flesta klimat och tack vare den höga tanninhalten och den koncentrerade frukten funkar det utmärkt att lagra syrahviner. 

I lite svalare klimat så som Norra Rhône, Walla Walla i Washington, USA och Margaret River i västra Australien får druvorna mer tid på sig att utveckla karaktär och en högre syra, vilket gör de än mer potentiella för vidare lagring i flaska. I varmare klimat så som Södra Rhône och Barossa Valley i sydöstra Australien blir vinerna fylligare och eldigare med en tydligare fruktighet.

Oavsett vilken del av världen som Syrah/Shiraz odlas i så har de gemensamt att dess viner fungerar utmärkt till kraftigare kötträtter och smakrika ostar. En pepprig stek eller en mustig köttgryta tillsammans med ett glas Syrah värmer alltid gott i vinterkylan.

Shiraz från Sydafrika:

Reyneke Biodynamic Syrah
Reyneke Biodynamic Syrah
Rött vin,

Sydafrika

199 kr

I munnen medelfyllig och livfull, med en kärna av röd körsbär, balanserad av vitpeppar och mjuka tanniner. Avslutet är komplext med lakritstoner och en lång eftersmak.

Till Systembolaget
Allesverloren Shiraz
Allesverloren Shiraz
Rött vin,

Sydafrika

129 kr

139 kr

Allesverloren Shiraz har fått en ny look, men har samma stora doft med inslag av plommon, björnbär, skogshallon, svartpeppar, kryddor, tobak, lagerblad, kakao och fat. Elegant med mjuk tanninstruktur och välintegrerade fat. Lång, harmonisk eftersmak.

Till Systembolaget
Welmoed Shiraz Pinotage
Welmoed Shiraz Pinotage
Rött vin,

Sydafrika

149 kr

Welmoed Shiraz Pinotage har en fruktig, något kryddig doft med inslag av fat, mörka körsbär, viol, svarta vinbär, rosmarin, björnbär och lakrits. Smaken är fruktig, något kryddig toner av fat, svarta vinbär, viol, körsbär, rosmarin, svartpeppar och skogshallon.

Till Systembolaget

Druvor

29.11.2018

Grillat kött till vin från Xavier Vignon

Matcha mat och Châteauneuf-du-Pape.

Välja vin till mat

Viner från Châteauneuf-du-Pape och viner från Bordeaux passar till samma mat, men det finns fler smakkompisar som kan vara bra att hålla reda på.

Läs mer
Rött vin av druvan grenache hälls upp i ett glas.

Ett glas grenache, tack! Allt om druvan, vinerna och vad de passar till.

Druvor

Vi djupdyker i druvan grenache som har sitt ursprung i Spanien och är världens sjunde mest odlade druvsort för vin. Lär dig mer om grenache här.

Läs mer
Xavier Châteauneuf du Pape 2017 Organic

Xavier Châteauneuf du Pape - ekologiskt certifierad sedan 2017.

Exklusiva viner

Alla viner som produceras av Xavier Vignon har odlats på ett hållbart sätt i harmoni med naturen, och kontinuerligt blir fler och fler av hans viner ekologiskt certifierade.

Läs mer
Blå druvor i händer

Ekologiskt, biodynamiskt eller naturvin?

DryckestrenderLär dig mer om vin

Vad är det för skillnad egentligen? Mats Claësson reder ut begreppen.

Läs mer