Onlineprovning – nya röda pärlor i beställningssortimentet.
Onsdagen den 27 januari kl 18.00 - helt kostnadsfritt
Missade du provningstillfället?
Se provningen här >>

Välkommen på onlineprovning med Mats där vi provar två nya intressanta viner från som nyligen lanserats på Systembolaget. Det är en mycket välgjord Reserva från Faustino som är lagom lyxig och där den fått sin kraft och intensitet från gamla knotiga vinstockar. Vi provar även en mycket trevlig ekologisk Chianti från den pålitliga producenten Ruffino.
Provningen kommer att ledas av folk o folks vinexpert Mats Claësson. Båda vinerna hittar man i Systembolagets beställningssortiment så kom ihåg att beställa i god tid innan provningen.
Provningen äger rum 27 januari 2021 kl 18.00-18.40 och är helt kostnadsfri. När du anmäler dig får du ett email med en länk som du klickar på vid provningen.
ANMÄL DIG HÄR >>
Tips!
Om ni vill äta något gott till vinerna efter provningen rekommenderar vi: Grillade lammracks med parmesancrème och örtpotatis
Vi provar följande viner:
Faustino Reserva har en nyanserad doft med inslag av viol, plommon, fat, kryddor och en spets av färska örter. Vinet har en medelfyllig smak med en fin balans mellan mörk fruktighet och vanilj och kryddor från faten.
Santedame Chianti Classico Organic har en medelstor doft med trevliga och nyanserade inslag av mörka körsbär, kanel, kryddor, och kakao. Smaken är medelfyllig med frisk syra och toner av körsbär, plommon, lingon, kakao, kanel och pinjenötter.